حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل ریلی یکی از راه های سود آور برای حمل و نقل و صادرات بین‌المللی است. بهینه بودن مصرف سوخت و افزایش ضریب ایمنی از مزایای حمل و نقل ریلی هستند که به حمایت از کالای ایرانی و رونق اشتغال کمک شایانی می‌کنند. توسعه خطوط راه آهن نقش مهمی در زمینه پیشرفت حمل و نقل بین ا‌لمللی در بر دارد. در حوزه گردشگری بین‌المللی با قطار، دو خط بین‌المللی تهران-دمشق و تهران-استانبول سال‌هاست که تاسیس و بهره‌برداری شده‌اند. سفر با قطار علاوه بر هزینه‌های اندک و به صرفه بودن، به دلیل مناظر زیبای مسیر، جاذبه‌ی زیادی برای گردشگران دارد. امروزه نیز تلاش‌هایی برای ایجاد ارتباط ریلی بین ایران و کشورهای شرق آسیا صورت گرفته است. این اقدامات منجر افزایش سهم صادرات ایمن و کم هزینه‌ی ریلی به کشورهای همسایه شده است.

کشورهای ازبکستان، ترکیه، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و پاکستان از اصلی‌ترین مقاصد صادرات ریلی هستند. صادرات ریلی از مرزهای اینچه‌برون، سرخس و لطف‌آباد در خراسان‌رضوی، میرجاوه در سیستان و بلوچستان، آستارا و مرز رازی در استان آذربایجان انجام می‌شود. بخش زیادی از این کالاهای صادراتی به مصالح ساختمانی و سهم زیادی از آن به انواع سیمان اختصاص دارد. کاشی و سرامیک نیز از دیگر کالاهای مهم مربوط به ساختمان سازی هستند که از طریق راه‌آهن به دیگر کشورها صادر می‌شوند. با توجه به بهینه بودن صادرات برای کشورمان هرساله به سهم صادرات ریلی افزوده می‌شود.

در سال‌های اخیر امکان ترانزیت میوه و مواد خوراکی با قرار دادن یخچال در قطارهای باری، فراهم شده است. بازار بزرگ روسیه هدف اصلی میوه و مواد غذایی است. محصولات کشاورزی، شیلاتی و برخی اقلام مواد غذایی، سبزی و میوه کالاهای اصلی در حوزه صادرات مواد غذایی به روسیه هستند. سرعت بالا، امنیت بیشتر و تولید آلودگی کمتر از مزایای صادرات ریلی نسبت به ترانزیت جاده ای هستند. کثرت حوادث جاده ای از نگرانی های مهم و اصلی تولید کنندگان است که با استفاده از حمل و نقل ریلی میتوان آن را رفع کرد. همچنین هزینه ی صادرات با حمل و نقل ریلی، نسبت به حمل و نقل هوایی بسیار کمتر است.  همه ی این مزایا باعث شده تا تولید کنندگان و مسئولین مربوطه به توسعه ی حمل و نقل ریلی علاقه نشان دهند و همین موضوع علت اصلی توسعه و افزایش سهم صادرات ریلی در کشور است.

گروه تجاری آسپیان با سالها تجربه در حوزه حمل و نقل ریلی، آماده است تا هر نوع خدمات ترانزیت ریلی، صادرات و واردات را به متقاضیان ارائه دهد.