صفحه نخست پایانه ریلی
پایانه ریلی

افتتاح و راه اندازی تنها پایانه تخلیه و بارگیری کالا بر روی راه آهن  بین الملی اینچه برون - گرگان

 

شرکت آسپیان تجارت آبتین بین الملل  افتخار دارد به اطلاع کلیه بازرگانان و صادر و واردکنندگان کالا برساند که تنها ایستگاه موجود پایانه تخلیه و بارگیری را در کنار ریل راه آهن بین المللی اینچه برون - گرگان را در اختیار داشته و آماده عقد قرارداد و همکاری با تجار و بازرگانان در راستای توسعه و تسهیل تجارت با کشورهای آسیای میانه با شرایط و امکانات ویژه  میباشد .

تجهیزات و امکانات موجود و خدمات قابل ارایه در تنها پایانه تخلیه و بارگیری راه آهن اینچه برون – گرگان (کد ایستگاه:0572)

پایانه اختصاصی شرکت آسپیان تجارت آبتین بین الملل  مفتخر است کلیه امور مربوط به مشاوره و خدمات بازرگانی، واردات و صادرات و ترخیص کالا از گمرکات استان گلستان را به مشتریان ارائه می نماید .برخی ازخدمات قابل ارائه در پایانه تجاری ریلی تکتا تجارت بین الملل به شرح زیر می باشد :

 • ارائه کلیه خدمات گمرکی مربوط به کالاهای وارداتی (ترخیص و ارزیابی و...).
 • ارائه کلیه خدمات گمرکی مربوط به کالاهای صادراتی از طریق استقرار نماینده تام الاختیار گمرک.
 • ارائه خدمات تخلیه و بارگیری واگن، توزین واگن و کامیون.
 • ارائه خدمات تخلیه، بارگیری کالاهای تجاری و انجام مانور واگن ذیربط.
 • ارائه خدمات انبارداری کالاهای تجاری.
 • آماده سازی کالا جهت حمل و نقل ریلی.
 • ارائه مشاوره به واردکنندگان و صادر کنندگان .

ظرفیت و امکانات موجود :

 • حدود 1000مترمربع انبار و سوله سر پوشیده در دو لاین جداگانه برای ذخیره سازی کالای وارداتی و یا صادراتی.
 • بالغ بر 20 هزار متر مربع فضای باز برای تخلیه و بارگیری کالا.
 • امکان تخلیه غلات با دو سیستم نوار نقاله مستقیم و سیستم زنجیر به همراه سیلو 320 تنی با مجموع ظرفیت حداقل 200  تن در ساعت
 • استقرار باسکول 60 تنی با تاییدیه استاندارد در محل جهت انجام توزین
 • امکان بارگیری غلات بر روی واگن با کمترین میزان افت و ضایعات با ظرفیت  100تن در ساعت.
 • وجود سکو بارگیری با امکان بارگیری و تخلیه 8 واگن بصورت همزمان .
 • استقرار شرکت حمل و نقل داخلی جهت تسریع در ارسال کالا به اقصی نقاط ایران.
 • استقرار نمایندگی شرکت بیمه جهت انجام امور بیمه ای کالاهای وارداتی و یا صادراتی.
 • استقرار پایانه در مرکز استان و فاصله کمتر از 5 کیلومتری تا فرودگاه گرگان و در شعاع کمتر 70 کیلومتری مرز بین المللی اینچه برون   .
 • امکان پلمپ و انجام امور گمرکی در محل پایانه با حضور نماینده گمرکات استان

 

مزیت های رقابتی اداره کل راه آهن منطقه شمالشرق 2

ایستگاه گرگان - اینچه برون که در انتهای محور راه آهن منطقه شمالشرق 2 و در مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد بعنوان یک ایستگاه مرزی و مبدا بارهای ورودی از کشور های همسایه شمالی، ترکمنستان و قزاقستان و صادرات کالا از ایران و همچنین بارهای ترانزیت از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار است. ویژگی این ایستگاه مرزی علاوه بر وجود سه ارگان مستقل راه آهن، مرزبانی و گمرک و مسائل مربوط یه آنها قرار گرفتن ایستگاه گرگان در محل تغییر عرض خط ( از خط نرمال) 1435 میلیمتر ( به خط عریض) 1520 میلیمتر و برعکس می باشد.بدون تردید افزایش حجم بار ترانزیت در این محور به سمت خلیج فارس و اقیانوس هند می تواند در رونق اقتصادی کشور و استان گلستان اثرات مطلوبی داشته باشد. حمل بار از جمله غلات از قزاقستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس از مسیر راه آهن شمالشرق 2، بزرگترین مزیت اتصال ریلی گرگان به اینچه برون است. کشور قزاقستان سالانه 25 میلیون تن غلات تولید می کند که 20 میلیون تن آن قابلیت صادرات دارد؛ کشور های حوزه خلیج فارس بازار اصلی غلات قزاقستان هستند بنابراین راه اهن شمالشرق 2 به صرفه ترین مسیر برای رساندن این غلات به حاشیه خلیج فارس به حساب می اید و با اتصال خط راه آهن گرگان به اینچه برون، ترانزیت غلات از طریق ایران توسعه بسزایی می یابد.

یکی دیگر از این مزیت ها ، آب هوای خشک این منطقه می باشد که امکان نگهداری کالاها بدون نگرانی در آن مسیر و زمین های گسترده و غیرقابل کشت اطراف ایستگاه است که می تواند ظرفیتی برای نگهداری کالا در انبارها ، سیلوها و  مراکز دپوی بار، با نرخ ارزانتری نسبت به زمین های بنادر و مراکز مشابه در اختیار قرار گیرد.

فعالیت ها و کارکرد های منطقه راه آهنی اینچه برون-گرگان :

 1. عبور کالاهای ترانزیت ، واردات کالا با واگن های کشور CIS ، صادرات کالاها و محصولات به کشور های CIS
 2. ایجاد انبار های سرپوشیده، سیلو های غلات جهت فعالیت تخلیه، بارگیری، انبارداری و بازاریابی
 3. ساخت مخازن نفتی برای بارگیری و تخلیه مواد نفتی با ظرفیت 200 میلیون لیتر
 4. فعالیت تعویض بوژی : با توجه به تغییر خط از عریض به نرمال از 1435 به 1520 فعالیت تعویض بوژی جهت ایجاد و امکان تغببر واگن های کشور های CIS در خط استاندار ضروری می باشد.
 5. عملیات مبادله قطارها بین ایستگاه اینچه برون ایران و آق ییلای ترکمنستان
 6. خدمات مسافری، گمرکی و بازرگانی، خدمات مربوط به تغییر مد حمل و نقل(ریلی به جاده ای و برعکس)

آشنایی با کریدورهای حمل و نقلی منطقه ای و بین المللی و جایگاه راه آهن بین المللی گرگان- اینچه برون

هم اینک کریدور های ترانزیتی متعددی از قلمرو ایران عبور و خاورمیانه را به آسیا و اروپا متصل می نماید. که از جمله : کریدورهای شمال- جنوب(غرب دریای خزر)، کریدور بین المللی آسیا – اروپا، کریدور شرق-غرب(خلیج فارس دریای مدیترانه)، کریدور اسلام آباد – تهران- استانبول و کریدور ایران – ترکمنستان – قزاقستان(شرق دریای خزر)را میتوان نام برد.

محور گرگان اینچه برون به عنوان بخشی از کریدور ریلی شرق دریای خزر بین سه کشور جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان با هدف دسترسی آسیای میانه به ویژه ترکمنستان و قزاقستان به آب های گرم خلیج فارس و دریای عمان طراحی و در نشست مشترک سه کشور یاد شده در سال 1388 با عقد تفاهم نامه به تصویب رسید. بهره برداری از این طرح بزرگ ریلی علاوه بر فراهم نمودن زمینه ترانزیت کالا و مسافر در حجم انبوه بین کشورهای همسایه موجب ارتقای مناسب اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در سطح بین الملل خواهد شد. محور مذکور از ایستگاه سبزدشت واقع در حد فاصل ایستگاه های بندر ترکمن و گرگان از محور موجود راه آهن تهران - گرگان منشعب شده و پس از طی 18 کیلومتر به سمت شمال شرق  امتداد یافته و با عبور از حاشیه غربی شهرستان آق قلا در کیلومتر 77 به ایستگاه مرزی اینچه برون و سپس به مرز ایران با کشور ترکمنستان منتهی می شود. چهار ایستگاه سبزدشت، یامپی و پتروشیمی هر یک با 300 متر مربع وسعت و ایستگاه اینچه برون با 3000 متر مربع در این مسیر بنا شده است محور گرمسار گرگان نیز استان گلستان را به استان های مازندران، سمنان و تهران متصل نموده و موجب کاهش حدود 370 کیلومتری مسیر حمل و نقل ترانزیت نسبت به مرز سرخس در ایران و همچنین کوتاه تر شدن مسیر مبادلات بین المللی از کشور ترکمنستان و قزاقستان را گردیده است و در نتیجه کریدور اینچه برون بندر عباس را عملا بطور قابل ملاحظه ای کوتاه تر نموده است که این مهم از نظر اقتصادی، کاهش مصرف سوخت ، کاهش آلایندگی محیط زیست ، کاهش ترافیک و تصادفات جاده ای ، اشتغالزایی و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرهای مجاور خطوط راه آهن حائز اهمیت می باشد.

‌این خط آهن به عنوان کریدور ریلی شمال - جنوب از شهر "اوزن" در قزاقستان تا "قزل قایا" در مرز قزاقستان و ترکمنستان و از آن نقطه تا شهر "برکت" در ترکمنستان و از برکت تا اترک و اینچه برون در مرز ایران و ترکمنستان و از اینچه برون تا شهر گرگان در استان گلستان ساخته شده است.

امروزه استفاده از حمل و نقل ریلی در زمینه بار و مسافر در دنیا به دلیل مزیت های آن بسیار محبوب و رو به توسعه بوده و گرانی حمل ونقل هوایی، نارسایی شبکه حمل و نقل جاده ای به ویژه ضریب ایمنی پایین راه ها و از طرف دیگر کاهش 7 برابری مصرف سوخت ، 50 برابر ایمنی بیشتر، 20 برابر آلودگی کمتر، سهم ناچیز در آلودگی صوتی، ظرفیت جابه جایی بالاتر، رفاه و راحتی بیشتر ، استهلاک و هزینه تعمیر و نگهداری کمتر و صرفه اقتصادی بالا موجب شده تا کشور های پیشرفته و پر جمعیت دنیا نسبت به سرمایه گذاری و توسعه شبکه ریلی خود بیش از گذشته اقدام نمایند.

یکی از هزینه های قابل تامل و تاثیر گذار در قیمت کالای تجاری، هزینه حمل و نقل بوده و هر تولید کننده که قادر باشد این هزینه را به حداقل برساند توان رقابتی خود را در مقابل سایر تولید کنندگان مشابه افزایش داده و در نتیجه کالاهای بیشتری را به سایر کشورها صادر و توسعه کارخانجات، صنایع جدید و افزایش میزان عرصه و تقاضای کالاها باعث افزایش تردد جاده ای، ریلی و هوایی شده و دپوی کالاها و مواد اولیه لزوم دسترسی به پس کرانه را تشدید می نماید.

اهمیت و ظرفیت های رو به رشد راه آهن بین المللی گرگان - اینچه برون  :

 • انجام مقدمات حمل محموله قزاقستان ... از اینچه برون به بندر عباس 2400000 تن ارسال.
 • انجام مقدمات حمل صادرات سیمان از اینچه برون به ترکمنستان به میزان 700000 تن ارسال.
 • اقدام برای ساخت سیلو به منظور حمل غلات به میزان 1200000 تن ارسال.
 • حمل و نقل بین المللی انجام شده در اداره کل راه اهن شمال شرق 2 بالغ بر 31905 تن و حمل و نقل داخلی 46196 تن و در مجموع 78101 تن و همچنین تناژ تخلیه بار انجام شده 15750 تن می باشد.
 • طی قراردادی که  شرکتRZD روسیه با راهآهن جمهوری اسلامی ایران منعقد کرده مقرر است که طی سه سال مسیر راهآهن اینچهبرون به گرمسار علامتگذاری و برقی شود.
 • کارشناسان شرکت RZD از منطقه راه آهن بازدید و اعتبار اولیه این طرح 1.2 میلیارد یورو اعلام شده است. در صورت اجرای این پروژه ظرفیت جابجایی کالا نیز از 3.5 میلیون تن به 17.8 میلیون تن افزایش می یابد.
 • ترانزیت سالانه 2.4 میلیون تن نفت کوره از طریق خط ریلی اینچه برون گلستان که پس از انتقال به واگن های ایرانی، به مقصد بندرعباس ترانزیت خواهد شد این امر باعث صرفه جویی افزون بر 4 برابری حمل ونقل جاده‌ای را همراه دارد.
 • پیش بینی میشود در سال 1395 نزدیک به 1.5 میلیون تن ورود محموله ترانزیتی در گلستان داشته باشیم، و برای همین منظور به صورت موقت تعدادی از خطوط را آهن برای ورود محموله ترانزیتی نفت کوره و سایر محموله های وارداتی آمادهسازی شده است .
 • نخستین قطار چینی وارد تهران شد . این قطار 32 کانتینری که 40 فوت حجم هر یک از کانتینر‌هایش به حساب می‌آید پس از سفری 14 روزه از شمال غرب کشور چین به تهران رسید.
 • این قطار که برای رسیدن به تهران از کشورهای ترکمنستان و قزاقستان عبور کرده، بخشی از طرح بزرگ راه‌آهن اینچه‌برون که چند ماه قبل به بهره‌برداری نهایی رسید را محقق کرده است.
 • با هماهنگی‌های در نظر گرفته شده در آینده نزدیک قطارهای چینی از طریق مرز اینچه‌برون وارد کشور خواهند شد.
 • از مزایای استقرارشرکت تکتا تجارت بین الملل در اینچه برون، دسترسی آسان به شبکه ریلی کشور، دسترسی آسان به شبکه راه های شریانی کشور، قرارداشتن در مسیرهای بار های جاده ای و هوایی و ریلی کشور، قرار داشتن در مسیر های ارتباطی به بنادر دریایی کشور، نزدیکی به مراکز تولید انبوه کالا و نزدیکی به مراکز مصرف انبوه کالا، مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کشور از مهم ترین مزایای راه آهن بین المللی گرگان - اینچه برون می باشد.
 • کالاهای قابل حمل  : سنگ آهن، محصولات نفتی، آهن آلات، پنبه، غلات، کالاهای عمومی مهم ترین اقلام قابل حمل بوده که بخشی اعظمی از آن تامیین کننده مواد اولیه مجتمع ها و واحدهای صنعتی می باشد.

در خاتمه شرکت تکتاتجارت بین الملل مفتخر است که با ایجاد زمینه فعالیت در کلیه مراحل فوق می تواند پیوند درستی را فی مابین همسایگان شمالی و بازرگانان داخلی گسترش داده و در نهایت موجبات صلح، ثبات و آرامش در اقتصاد منطقه را فراهم آورد.


جستجو در سایت